Oblíbené (0)
Pište, volejte, rádi vám poradíme! obchod@glamonde.cz 518 326 670 Po - Pá 9:00-17:00

Jak poznat kvalitní povlečení

V posteli trávíme třetinu života. Tu třetinu života, při které obnovujeme energii, sníme, odpočíváme nebo se bavíme. Je proto nesmírně důležité, abychom se při těchto činnostech cítili uvolněně a pohodlně. K tomu přispívá kvalitní povlečení, které je na omak hebké, čímž zpříjemní spánek a následné vstávání.

V posteli trávíme třetinu života. Tu třetinu života, při které obnovujeme energii, sníme, odpočíváme nebo se bavíme. Je proto nesmírně důležité, abychom se při těchto činnostech cítili uvolněně a pohodlně. K tomu přispívá kvalitní povlečení, které je na omak hebké, čímž zpříjemní spánek a následné vstávání. Povlečení je však denně velmi zatěžované: musí vydržet používání, praní, sušení a žehlení stále dokola. Rozhodně si nikdo nepřejeme, aby vybledlo hned po prvním, druhém nebo třetím vyprání. Proto je na trhu vysoce kvalitní povlečení, které vydrží tuto zátěž i více než deset let. Z dlouhodobého hlediska je moudrou investicí. Jak ho poznáme?

1. Materiál: dlouhovláknitá bavlna

Ujistěte se, že je tkanina vyrobena z kvalitní dlouhovláknité bavlny. Krátkovláknitá bavlna nebo jiné směsi nikdy neposkytnou takový komfort a službu, jako přírodní dlouhá vlákna. Obecně je nejlepší volbou velmi hustý bavlněný satén. Bavlněný satén je hladký s vysokým leskem a na omak je hedvábně jemný.

2. Hustota příze

Nejrozšířenějším měřítkem posuzování kvality tkaniny je hustota příze. Podívejme se, jak rozlišíme zrno od plev:

  • Hustota výrazně pod 200 nití na palec čtvereční značí nižší kvalitu, která není u povlečení zárukou dlouhé životnosti. Takovému materiálu se doporučujeme vyvarovat.
  • Naproti tomu hodnoty od 200 do 300 nití na palec čtvereční signalizují vysokou kvalitu, a zároveň tu nejvhodnější pro povlečení.
  • Přímo hustota 300 nití na palec čtvereční se řadí na nejvyšší evropskou úroveň.

Pokud narazíte na vyšší čísla hustoty příze, doporučujeme vždy zkontrolovat zemi původu a solidnost prodávajícího. Za hodnoty například kolem 1000 nití na palec čtvereční je zbytečné vynakládat finanční prostředky. Nevykonají lepší službu, než kvalitní tkaniny s menší hustotou, a jsou o řády dražší.

3. Švy

Často přehlíženým a přesto nesmírně důležitým ukazatelem kvality a trvanlivosti povlečení jsou švy.

Zkontrolujte:

  • šev, který lemuje okraje povlečení
  • švy okolo okraje polštáře
  • švy, které lemují okraje peřiny

Švy by měly být šité těsnými rovnými stehy s hustotou pět stehů do centimetru. V případě, že jsou stehy dlouhé, je mnohem pravděpodobnější, že se přetrhne při praní nebo každodenním používání. Platí pravidlo, že čím více je stehů, tím je takové povlečení odolnější a vydrží mnoho let opakovaného používání, aniž by se sešité plochy třepily či páraly.

4. Země původu

Jestliže hledáte luxusní zboží, hledejte na všitých etiketách nebo štítcích na balení jako zemi původu výrobku evropské státy s vyspělým textilním průmyslem jako např. Itálii, Francii, Německo nebo Českou republiku. Ačkoli většina textilních výrobků pochází ze zemí dálné Asie (Pákistán, Indie, Čína a další), stále se jedná o státy s nízkými náklady na práci a tudíž levnějším (a méně kvalitním) zpracováním.

5. Cena

Posledním kritériem je cena a zdravý selský rozum. Pokud se vám zdá cena přiměřená tomu, za co platíte, je to v pořádku. Jestliže si ale říkáte, že „je příliš dobrá na to, aby to byla pravda,“ pak ono povlečení nejspíš v pořádku (tak extra) není. Stojíme si za tím, že nejlevnější povlečení není dobrou volbou. Rychle se opotřebuje, barva zbledne po prvním praní, je rychle opotřebované. Přitom je ložní prádlo vystavováno velkému zatížení a má-li v těchto dennodenních zkouškách po mnoho let obstát, musí být skutečně kvalitní. Vždyť se jedná o spánek vás a vašich nejbližších.

Česká pošta, Balíkovna, PPL, Zásilkovna Kreditní kartu, převod, dobírka